• ביטוח תאונות אישיות

   פוליסות ביטוח תאונות אישיות מעניקות למבוטח פיצוי כספי מוסכם מראש במקרה של פציעה או חבלה כתוצאה מתאונה

   ביטוח בריאות

   פוליסות ביטוח בריאות מקיפה ונועדה להעניק למבוטח כיסויים נרחבים לקבלת טיפול רפואי בעת הצורך

   ביטוח מחלות קשות

   פוליסות ביטוח מחלות קשות מעניקות למבוטח פיצוי כספי במקרה של מחלה קשה וזאת על מנת לממן טיפולים.

   ביטוח חיים

   פוליסות ביטוח חיים מעניקות ליורשיו של המבוטח סכום פיצוי כספי מוסכם מראש במקרה של מוות.

   ביטוח סיעודי

   פוליסות ביטוח סיעודי מעניק שיפוי כספי מתמשך למבוטח אשר נמצא במצב סיעודי זמני או קבוע

   ביטוח אובדן כושר עבודה

   פוליסות ביטוח אובדן כושר עבודה יעניק למבוטח פיצוי כספי חודשי במקרה שבו איבד את יכולת הפרנסה

   הזמינו ללא עלות
   חוברת ניתוח תיק ביטוח
  • ביטוח אחריות מקצועית

   פוליסות ביטוח אחריות מקצועית מיועדות להגן על אנשי מקצוע בכל תחום מפני תביעות אשר נובעות מרשלנות

   ביטוח דירה

   פוליסות ביטוח דירה מכילה מספר כיסויים אשר נועדו להגן על תשתית הדירה, תכולתה וסביבה

   ביטוח משכנתא

   פוליסות ביטוח משכנתא נועדה להבטיח את יכולת תשלום המשכנתא של המבוטח במקרה של מוות בטרם עת

   ביטוח רכב

   פוליסות ביטוח רכב מכילות מספר רב של כיסויים לכל כלי רכב מוטורי אשר נועד להעניק פיצוי במקרה של תאונה

   ביטוח נסיעות לחו"ל

   פוליסות ביטוח נסיעות לחו"ל תעניק שיפוי כספי במקרה של אובדן כבודה או טיפול רפואי במסגרת נסיעה לחו"ל

   ביטוח עסק

   פוליסות ביטוח עסק מגוונות וגמישות מיועדות להגן על כל בית עסק בהתאם לדרישתו ופועלו.

   הזמינו ללא עלות
 • הר ביטוח
 • מי אנחנו

תקופה אכשרה: מהי בדיוק? ומדוע חושבים שהיא זהה לתקופת המתנה?

תקופת אשכרה בביטוח הינה אחת מהמושגים החשובים ביותר להכיר, מבוטחים רבים מבלבלים אותה עם תקופת המתנה. אנחנו כאן על מנת לעשות סדר בין המונחים האלה ועל ההשפעה שיש להם על פוליסות הביטוח שלכם.
ביטוח בהנחה בלעדית
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
נקודות אפורות
נקודות אפורות
מה תלמדו בכתבה שלנו?
Newsletter3
הירשמו לניוזלטר
אל תפספסו את הטיפ הבא שלנו בנושא ביטוח

הידיעה שיש לנו ביטוח חיים, ביטוח בריאות, ביטוח תאונות אישיות וכן הלאה, היא ידיעה שנותנת לנו רמה מסוימת של ביטחון ושקט. הביטחון והשקט הללו הם לרוב הסיבה המרכזית שעושים ביטוח מלכתחילה. על מנת שהשקט יהיה מגובה במציאות, יש חשיבות לכך שאנו כ-מבוטחים נכיר את הפרטים של הפוליסות שלנו, כולל מה שמכונה "האותיות הקטנות". אחת הסוגיות שמבלבלות מבוטחים בביטוחי בריאות ותאונות אישיות, היא ההבדל בין "תקופת אכשרה" לבין "תקופת המתנה" בביטוחים, הבדל בו נעמיק בשורות הבאות.

תקופת אכשרה

תקופת אכשרה היא תקופה מוגדרת בפוליסת הביטוח, בה למעשה כל הכיסויים אינם בתוקף. המבוטח אמנם משלם במהלך תקופת האכשרה את דמי הביטוח, אך אם חלילה מתרחש לו אירוע ביטוחי, הוא לא יהיה זכאי לפיצוי. אורכה של תקופת אכשרה עשוי להיות בין 30-60 ימים.

במקרים מסוימים, יש לציין, תקופת האכשרה תהיה בפורמט קיצוני פחות, בה ישנם כיסויים לאורך התקופה אך הם חלקיים לעומת הכיסויים לאורך יתר תקופת הפוליסה.

איך לבטל תקופת אכשרה

לאחר שמבוטחים מגלים כי פוליסת הביטוח שלהם כוללת תקופת אכשרה, ולאור העובדה שהם מעוניינים להיות מכוסים מבחינה ביטוחית, לעיתים קרובות נשאלת השאלה "איך לבטל תקופת אכשרה". התשובה לשאלה זו היא שלכל דבר יש מחיר, וכמו בסעיפי ביטוח אחרים, יש לנהל משא ומתן בעניין מול חברת הביטוח.

על מנת לבטל את תקופת האכשרה יש להגדיל את דמי הביטוח, חשוב לשים לב למספרים ולפרטים. למשל האם התוספת לדמי הביטוח היא חד פעמית, או שמדובר בסכום קבוע לאורך כל תקופת הפוליסה.

תקופת אכשרה – חשוב לשים לב

תקופת אכשרה תמיד צריכה להיות רצופה. במילים אחרות : אם חברת ביטוח אומרת כי חודש מסוים הוא תקופת אכשרה, וחודש נוסף בשלב אחר של השנה שאינו ברצף לחודש האכשרה הקודם – גם הוא תקופת אכשרה, הדבר אינו מקובל ואינו חוקי.

נקודה נוספת שחשוב לשים לב אליה היא בחידוש פוליסה – לעיתים הפוליסה מתחדשת ובתחילת תקופת הפוליסה החדשה יש שוב תקופת אכשרה. בתהליך חידוש פוליסה חשוב לשאול על כך, על מנת להימנע מאי הבנות כואבות.

תקופת המתנה

תקופת המתנה בפוליסת ביטוח היא התקופה בין התרחשותו של אירוע ביטוחי, כגון תאונה אישית או מחלה, לבין קבלת התשלום מחברת הביטוח. תקופת המתנה עשויה להיות בין חודש אחד למספר חודשים.

האם כדאי לקצר את תקופת ההמתנה?

בדומה לתקופת אכשרה, גם במקרה של תקופת המתנה ניתן להגדיל את התשלום לתקופת הביטוח על מנת לקצר או לבטל את התקופה. עם זאת, בשונה מתקופת אכשרה, תקופת המתנה היא בסך הכל עיכוב בקבלת פיצויי הביטוח, כך שפחות ברור כי תשלום נוסף למטרה זו יהיה משתלם.

למשל, נבחן מקרה של אדם בעל ביטוח תאונות אישיות אשר נפגע בתאונה אישית וזכאי לפיצוי מחברת הביטוח בסך 100,000 שקלים, אך רק לאחר תקופת המתנה של שלושה חודשים. נאמר לצורך הדוגמה כי לאותו אדם יש חסכונות שמאפשרים לו ולמשפחתו להתקיים לאורך אותם שלושה חודשים, אז אין טעם מבחינתו להוסיף סכום כספי משמעותי על מנת לקצר את תקופת ההמתנה. זאת, כי בסופו של דבר הכסף יגיע, ולא נגרם נזק מהעיכוב.

כמובן, ייתכנו מקרים בהם המסקנה תהיה הפוכה. למשל במקרה של אדם עם ביטוח מחלות קשות, במקרה חלילה שאכן יחלה במחלה קשה יזדקק באופן מיידי לטיפולים יקרים ומצילי חיים, שאין לו כיצד לממן ללא פיצויי הביטוח.

ייתכן שבמקרה כזה, שווה להגדיל את דמי הביטוח החודשיים בסכום זה או אחר, כדי שבאירוע ביטוחי יתקבל הכסף באופן מיידי ללא כל תקופת המתנה.

תקופת אכשרה ותקופת המתנה – סיכום

ראינו אם כן את המורכבות שיכולה להיות בפוליסות ביטוח מסוימות סביב תקופת אכשרה וסביב תקופת המתנה. אין מקרה אחד בהכרח זהה למקרה אחר, ומכאן החשיבות בבחינה קפדנית של הפרטים בפוליסות שלכם, תוך דגש על הצרכים הספציפיים שלכם.

הן תקופת אכשרה והן תקופת המתנה הן תקופות בהן המענה שאנו מקבלים מחברת הביטוח הוא מענה חסר – או שהכיסוי שלנו חלקי עד לא קיים, או שקבלת הפיצויים שאנו זכאים להם – מתעכבת. עם זאת, אין דין עיכוב כדין היעדר כיסוי ביטוחי כשזקוקים לו. לכן, לעיתים קרובות מומלץ לשלם יותר על מנת לבטל תקופת אכשרה, בעוד ביחס לתקופת המתנה המלצה זו נדירה יותר.

סמל לוגו אתר ביטוח
מערכת אתר ביטוח

הצוות שלנו במערכת אתר ביטוח עם ניסיון מצטבר של מעל 40 שנה בתחום, עובד סביב השעון בניסיון להנגיש לכם את תחום הביטוח בצורה הטובה ביותר. 

ביטוח
מהו ביטוח בין דורי ומדוע הוא כל כך פופולארי?
ביטוח
כפל ביטוחים – איך נולד מצב שמרביתנו משלם פי 2 על אותו ביטוח
ביטוח
הסוף לעלויות ביטוח מיותרות – כך בונים תיק ביטוח נכון ובזול.
ביטוח בהנחה בלעדית
זה לא מכובד להעתיק
הזמינו דוח ביטוח בחינם
לא בטוחים איזה ביטוחים יש לכם? אל דאגה, אנחנו פה!

אנחנו מתמחים בבדיקה והוזלה של כיסוי ביטוח, בין אם נצליח להוזיל את התיק ובין אם לא, אתם תישארו עם חוברת מפורטת אודות כל הביטוחים שיש ברשותכם.