כל מה שחשוב לדעת

אל תחמיצו עדכונים מאיתנו
הרשמו וקבלו מאיתנו ניוזלטר משובח מעת לעת
פוליסות ביטוח בריאות מומלצות
ניתוחים Upgrade

ביטוח בריאות

Top מנו מדיק

ביטוח בריאות

מדיכלל בייסיק

ביטוח בריאות

עוד בנושא ביטוח בריאות
בלוג ביטוח בריאות

כמה שעות צום לפני בדיקת דם ולמה בכלל צריך לצום?

הדרישה לצום לפני בדיקת דם תמיד נחשבת לתמוהה בקרב מטופלים ומקופות החולים ניתן להבין שלא כולים מקפידים על הכלל. אז אם מעניין אתכם לדעת מדוע צריך לצום? המאמר הזה הוא בשבילכם
Picture of צוות ביטוח

צוות ביטוח

למה חשוב לצום לפני בדיקת דם

בדיקות דם הן כלי חשוב לאבחון וטיפול במחלות. הן מאפשרות לרופאים לבדוק את רמות החומרים השונים בדם, כגון סוכר, שומן, חלבונים, הורמונים ועוד.

אבל מה אם נגיד לך שיש דרך להבטיח שתוצאות בדיקות הדם שלך תמיד יהיו מדויקות? במאמר זה, נלמד על חשיבות הצום לפני בדיקות דם, וכיצד צום יכול לסייע לך לקבל תוצאות מדויקות יותר.

מדוע צריך לצום לפני בדיקות דם

כדי לקבל תוצאות מדויקות של בדיקות דם, חשוב לצום לפני הבדיקה. צום פירושו הימנעות מאכילה ושתייה של מזון ושתייה, מלבד מים, למשך מספר שעות לפני הבדיקה.

אז מדוע צמים?

מזון שאנו אוכלים יכול להשפיע על רמות הסוכר, השומן והחלבונים בדם. לדוגמה, מזונות המכילים סוכרים פשוטים, כגון פחמימות, עוגות ועוגיות, יכולים להעלות את רמות הסוכר בדם במהירות.

מזונות המכילים שומנים רוויים או טרנס, כגון המבורגרים, נקניקיות ופיצוחים, יכולים להעלות את רמות השומן בדם. מזונות המכילים חלבון רזה, כגון דגים, עוף וביצים, יכולים להעלות את רמות החלבונים בדם.

צום מאפשר לגוף להגיע למצב של איזון בטרם הבדיקה

לאחר אכילה, הגוף צריך לעבד את המזון כדי להפיק ממנו אנרגיה. תהליך זה יכול להשפיע על רמות הסוכר, השומן והחלבונים בדם. צום מאפשר לגוף לנוח ולהחזיר את רמות הסוכר, השומן והחלבונים לאיזון.

צום מסייע לקבלת תוצאות מדויקות יותר

תוצאות בדיקות דם נמדדות ביחס לטווח תקין. אם רמות הסוכר, השומן או החלבונים בדם אינן מאוזנות, התוצאות של הבדיקה עשויות להיות לא מדויקות.

למשל, אם אדם לא צם לפני בדיקת סוכר בצום, התוצאה של הבדיקה עשויה להיות גבוהה יותר מהנורמה, גם אם אין לו בעיה רפואית. הסיבה לכך היא שהמזון שאכל האדם לפני הבדיקה העלה את רמות הסוכר בדם שלו.

במקרים מסוימים, הרופא עשוי לאפשר למטופל לצום במשך זמן קצר יותר לפני הבדיקה. לדוגמה, אם המטופל סובל מבעיות רפואיות מסוימות, כגון מחלת סוכרת או מחלת כבד, הרופא עשוי לאפשר לו לצום במשך 6 או 4 שעות בלבד.

חשוב לציין כי צום לפני בדיקות דם עשוי להיות קשה עבור אנשים מסוימים, במיוחד לילדים, לנשים בהריון או מניקות ולאנשים שסובלים ממחלות כרוניות. אם אתם מתקשים לצום, יש להתייעץ עם הרופא או עם האחות.

להלן כמה טיפים לעזרה בצום לפני בדיקות דם:

 • אם אתם יודעים שאתם צריכים לצום לפני בדיקה, השתדלו לאכול ארוחה מאוזנת לפני שאתם מתחילים לצום.
 • אם אתם צמחוניים או טבעונים, הקפידו לאכול מספיק חלבון לפני שאתם מתחילים לצום.
 • אם אתם שותים תה או קפה, מומלץ להימנע מקפאין לפני הבדיקה.
 • אם אתם סובלים מבעיות רפואיות, יש להתייעץ עם הרופא לפני שאתם מתחילים לצום.

על ידי צום לפני בדיקות דם, אתם יכולים לעזור להבטיח שתקבלו תוצאות מדויקות ואמינות, אשר יעזרו לרופא שלכם לאבחן ולטפל בכם באופן הטוב ביותר.

לעיתים אנו נדרשים לבצע בדיקות דם כחלק מהצטרפות לביטוח בריאות על מנת לקבוע את מצבנו הרפואי בנקודת ההתחלה, לכן חשוב לוודא שהתוצאות יהיו מדויקות שכן כל תוצאה עם אופק שלילי יכולה להשפיע על גובה פרמיית הביטוח.

כמה שעות צום לפני בדיקות דם נפוצות

משך הצום לפני בדיקות דם משתנה בהתאם לסוג הבדיקה. באופן כללי, ניתן לחלק את בדיקות הדם הנפוצות לשלושה קטגוריות, בהתאם למשך הצום הנדרש:

 • בדיקות דם נפוצות שלפניהן יש לצום במשך 8 שעות כוללות:
  • בדיקת סוכר בצום
  • בדיקת ויטמין B12
  • בדיקת ברזל
 • בדיקות דם נפוצות שלפניהן יש לצום במשך 10 שעות כוללות:
  • בדיקת אנזימי כבד
  • בדיקת קרישת דם
  • בדיקת טריגליצרידים
 • בדיקות דם נפוצות שלפניהן יש לצום במשך 12 שעות כוללות:
  • בדיקת כולסטרול
  • בדיקת אימונוגלובולינים
  • בדיקת הורמונים

הנחיות נוספות לפני בדיקת דם

בנוסף לצום, ישנן הנחיות נוספות שחשוב להקפיד עליהן לפני בדיקת דם כדי לקבל תוצאות מדויקות:

 • הימנעו מפעילות גופנית מאומצת לפני בדיקת דם. פעילות גופנית מאומצת יכולה להעלות את רמות הסוכר, השומן והחלבונים בדם. לכן, מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת לפחות 4 שעות לפני הבדיקה.
 • הימנעו מעישון לפני בדיקת דם. עישון יכול להעלות את רמות הכולסטרול והטריגליצרידים בדם. לכן, מומלץ להימנע מעישון לפחות 30 דקות לפני הבדיקה.
 • הודיעו לרופא או לאחות אם נוטלים תרופות או תוספי תזונה. תרופות ותוספי תזונה מסוימים יכולים להשפיע על תוצאות בדיקות הדם. לכן, חשוב ליידע את הרופא או את האחות על כל תרופה או תוסף תזונה שאתם נוטלים.

הנחיות ספציפיות עבור בדיקות דם מסוימות

בנוסף להנחיות הכלליות, ישנן הנחיות ספציפיות עבור בדיקות דם מסוימות. לדוגמה, עבור בדיקת דם לקרישת דם, ייתכן שתתבקשו להימנע משימוש במשככי כאבים המכילים אספירין או איבופרופן במשך מספר ימים לפני הבדיקה.

עבור בדיקת דם להורמונים, ייתכן שתתבקשו להגיע לבדיקה בזמן מסוים ביום, בהתאם לרמת ההורמון הנבדקת. חשוב להתייעץ עם הרופא או עם האחות לפני בדיקת דם כדי לקבל מידע ספציפי על ההנחיות הרלוונטיות עבור הבדיקה שאתם עומדים לעבור.

להלן כמה טיפים נוספים שיכולים לעזור לכם להתכונן לבדיקת דם:

 • הביאו אתכם את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, כגון היסטוריה רפואית, תוצאות בדיקות דם קודמות ותרופות שאתם נוטלים.
 • התייצבו לבדיקה בזמן שהוקצב לכם.
 • הביאו אתכם לבדיקה מישהו שיוכל להסיע אתכם הביתה לאחר הבדיקה, אם תזדקקו לכך.

לסיכום

בדיקות דם הן כלי חשוב לבריאותך, אבל חשוב לוודא שאתה מקבל תוצאות מדויקות. צום לפני בדיקות דם הוא דרך פשוטה לעשות זאת. על ידי צום במשך זמן קצר לפני הבדיקה, אתה יכול לעזור לגוף שלך להגיע למצב של איזון, מה שיכול להבטיח שתוצאות הבדיקה שלך משקפות את המצב האמיתי של בריאותך.

אז בפעם הבאה שאת או אתה עומד/ת לעבור בדיקת דם, אל תשכח/י לצום! זה יכול לעזור לך לקבל את התוצאות המדויקות ביותר, ולקבל את הטיפול הטוב ביותר האפשרי.

אהבתם? שתפו עם חברים
Picture of צוות ביטוח

צוות ביטוח

צוות הכותבים של אתר ביטוח מורכב מאנשי מקצוע בעלי רישיון ממשרד האוצר לעסוק בתחום או אנשי מקצוע אשר שואפים להנגיש את המידע לקהל הרחב. אנחנו צמאים לידע ונשמח לשמוע ממכם על נושאים או תחומים נוספים שתרצו שנכתוב עליהם.

זה לא מכובד להעתיק