כל מה שחשוב לדעת

אל תחמיצו עדכונים מאיתנו
הרשמו וקבלו מאיתנו ניוזלטר משובח מעת לעת
פוליסות ביטוח משכנתא מומלצות
No data was found
עוד בנושא ביטוח משכנתא
בלוג ביטוח משכנתא

תשובות לשאלות נפוצות על ביטוח משכנתא

כל מה רציתם לדעת על ביטוח משכנתא ולא ידעתם את מי לשאול, בנחת תעשו קפה ותנו לנו לעשות לכם סדר בכל השאלות ותהיות שיש לכם על ביטוח המשכנתא.
Picture of צוות ביטוח

צוות ביטוח

שאלות ותשובות על ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא הוא ביטוח שכמעט כל ישראלי רוכש בשלב כלשהו בחייו, בנקים המעניקים משכנתאות מחייבים את הלווים לרכוש ביטוח משכנתא, הרבה מאוד מהלווים לא בטוחים מה זה אומר ולא מתעניינים מספיק בתנאים ובמחירים של ביטוח המשכנתא, לכן הכנו לכם תשובות לשאלות נפוצות על ביטוח משכנתא.

מה זה ביטוח משכנתא?

זאת השאלה הראשונה שבטח שאלתם את עצמכם כששמעתם על ביטוח משכנתא, ביטוח המשכנתא הוא למעשה תעודת ביטוח לבנק, הם מעוניינים להבטיח שההלוואה שהעניקו תוחזר ולא תגרור אותם למאבקים משפטיים מול הלווים.

הבנקים מלווים מאות ולפעמים מיליוני שקלים, כדי להבטיח שהם יקבלו בחזרה את הכסף שהלוו, אחת הסכנות המשמעותיות ביותר בכל הנוגע לפירעון ההלוואה הוא מוות מוקדם של הלווה, בדיוק לשם כך הומצא ביטוח המשכנתא. 

חברת הביטוח מבטיחה לבנק שבמקרה בו הלווה ימות לפני שהספיק לפרוע את ההלוואה שנטל היא זאת שתשיב את הסכום הנותר לבנק. 

מה ההבדל בין ביטוח חיים למשכנתא לבין ביטוח חיים למבנה?

ביטוח חיים למשכנתא הוא הביטוח שלרוב מדברים עליו, זה שהסברנו עליו בשאלה הקודמת. המחיר של ביטוח חיים למשכנתא מושפע ממגוון רחב של גורמים כמו אופי העבודה של הלווה, הגיל שלו והמצב הבריאותי שלו. באופן טבעי אנשים שנמצאים בסיכון גבוה יותר ישלמו יותר עבור הביטוח

ביטוח המבנה הוא ביטוח מסוג שונה, ביטוח זה מכסה מקרים של אסון שיגרום למבנה שעבורו נלקחה המשכנתא נזק משמעותי, למשל רעידת אדמה, הצפה, שריפה ועוד. במקרים אלה הבנק חושש שנוטלי המשכנתא לא יוכלו לעמוד בתשלומים הכרוכים בשיפוץ ושיקום הבית. במקרים אלה פוליסת ביטוח מבנה תפעל, וחברת הביטוח תישא בתשלומים הנדרשים לטובת שיקום המבנה.

האם אני חייב לרכוש ביטוח משכנתא?

התשובה הקצרה היא כן, ההחלטה האם לרכוש ביטוח משכנתא לא נמצאת בידכם אלא בידי הגורם המלווה שיכול להתנות את מתן ההלוואה לרכישת ביטוח חיים למשכנתא, ביטוח משכנתא למבנה, שניהם או אפילו אף אחד מהם. 

האם הבנק או המבוטח מקבלים את כספי הביטוח?

ברוב המקרים הבנק יקבל ישירות את הכסף, אולם בלא מעט מקרים קורה שיש פער בין גובה הפוליסה לבין גובה המשכנתא, במקרים אלה ההפרש יועבר למבוטח או למוטבים של המבוטח.

האם אני חייב לרכוש את ביטוח הבריאות באמצעות הבנק?

לא, בעבר הייתה חובה לרכוש את ביטוח המשכנתא באמצעות הבנק, הבנקים וחברות הביטוח ניצלו את העובדה הזאת כדי לגבות סכומים מופקעים עבור ביטוח משכנתא, לאחר הרפורמה שביצעה המדינה ללווה יש את הזכות לרכוש את ביטוח החיים בכל חברת ביטוח שיבחר.

לכן מומלץ מאוד לבחון עוד הצעות פרט להצעה של הבנק לאור העובדה שגם כיום המחירים המוצעים על ידי חברות הביטוח שעובדים עם הבנקים גבוהים בעשרות אחוזים מהמחירים שניתן לקבל בשוק החופשי.

האם ביטוח המשכנתא טוב גם ללווה?

רכישת ביטוח משכנתא טובה מאוד גם ללווה, אמנם המטרה המקורית של הביטוח הייתה להגן על הבנקים אך היא גם מגנה על הלווים ומשפחותיהם, למעשה מי שרכש ביטוח משכנתא מבטיח שיורשיו יקבלו את הדירה ללא שום חוב תלוי כנגדה במקרה שהוא יגיע למצב של נכות מלאה ויאבד את כושר העבודה שלו אזי לפחות הוא יוכל להמשיך לגור בבית שלו.

אהבתם? שתפו עם חברים
Picture of צוות ביטוח

צוות ביטוח

צוות הכותבים של אתר ביטוח מורכב מאנשי מקצוע בעלי רישיון ממשרד האוצר לעסוק בתחום או אנשי מקצוע אשר שואפים להנגיש את המידע לקהל הרחב. אנחנו צמאים לידע ונשמח לשמוע ממכם על נושאים או תחומים נוספים שתרצו שנכתוב עליהם.

זה לא מכובד להעתיק