כל מה שחשוב לדעת

אל תחמיצו עדכונים מאיתנו
הרשמו וקבלו מאיתנו ניוזלטר משובח מעת לעת
פוליסות ביטוח עסק מומלצות
טופ קליניק

ביטוח עסק

B ביוטי: מכונים ומספרות

ביטוח עסק

מגדל לעסק

ביטוח עסק

בלוג ביטוח עסק
3 דק' קריאה

ביטוח בית קפה: כיסוי שיגן על בית הקפה שלך במחיר ללא תחרות

ניהול בית קפה נחשב לתפקיד מאתגר שכולל מגוון סיכונים פוטנציאליים, החל מנזקים פיזיים לגוף, מבנה ורכוש וכלה במכשולים משפטיים שונים. כל אחד מסיכונים אלה שלעצמו, ועל אחת כמה וכמה כשהם מתקיימים ביחד, עשוי לפגוע בעסק באופן משמעותי ולהוביל לסגירתו ואף גרוע מכך וביטוח בית קפה הוא הדרך להבטיח את השקט הנפשי שלכם.
Picture of צוות ביטוח

צוות ביטוח

ביטוח בית קפה

ביטוח בתי קפה – להגן על העסק שלך

יש הטוענים כי לפתוח עסק בתחום המזון בישראל זה סוג של הימור, ולראייה – מדי שנה נפתחים עסקים רבים בענף המסעדנות, ביניהם לא מעט בתי קפה, ונסגרים זמן קצר לאחר מכן. יש לכך שלל סיבות אך חלקן הארי סובב סביב העבודה שניהול בית קפה היא משימה מורכבת אשר דורשת מגוון כישורים וניהול סיכונים מחושב, מקצועי ומדויק.

לגבי האחרון, אין שני עסקים זהים זה לזה, בעיקר כשמדובר על ענף המסעדנות ובתי קפה. בבעלותכם מבנה בו ציוד יקר, מטבח מאובזר, סחורה איכותית, עובדים מסורים, תחלופת לקוחות, כניסת ספקים ועוד.

כל אלה מתבטאים בכסף שבחלקו שולם מראש וככאלה, פגיעה בהם (בין אם מדובר במכונת קפה שהתקלקלה, לקוח שנפל או שריפה) משמעותה הוצאה כספית לא מתוכננת.

לכן, על מנת להבטיח את המשך פעילותו של העסק גם לאחר אירועים שונים שעשויים לפגוע בו (נזק לאדם, רכוש, מבנה וכיו"ב) , עליכם להצטייד בביטוח בית קפה מתאים שיהווה עבורכם רשת ביטחון – במקרים מסוימים זה יכול להיות מה שבסופו  של דבר יכריע בין המשך פעילות העסק, לפשיטת רגל.

אילו כיסויים כולל ביטוח בית קפה?

כאמור, ניהול בית קפה הוא תפקיד מאתגר שטומן בחובו תרחישים ייחודיים שיש לתת להם מענה. תרחישים אלה חולשים על פני תחומים רבים, מה שאומר שפוליסת ביטוח בתי קפה איננה פוליסה אחת אם כי מורכבת ממספר פוליסות בהתאמה אישית במטרה שיהוו כיסוי מלא, מקיף ומדויק לצרכי העסק שלכם ודרישותיכם הניהוליות. בין היתר –

ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' הינו ביטוח חובה שתכליתו להגן עליכם ולשלם עבורכם פיצויים במצבים בהם נגרמת חבלה או נזק כלשהו למי שנמצא במסעדה, למשל ספקים, לקוחות (לגבי עובדים ראו "ביטוח חבות מעביד") ואף מבנים שכנים, למשל – הצפה בעסק שגרמה נזקים לעסק שנמצא תחתיו, לקוח שהחליק בבית הקפה ונחבל וכיו"ב.

נזקים מסוג זה עשויים לגרור תביעות שיכולות להסתכם בסכומי כסף גבוהים למדי, לעתים מאות אלפי שקלים ואף יותר – הוצאות לא מתוכננות שיכולות להוביל לסגירת העסק, אך בהינתן ביטוח מתאים, הוא יישא בהוצאות אלה עבורכם.

ביטוח חבות מעביד

ביטוח חבות מעביד הוא למעשה הרחבה לביטוח צד ג' והוא מתייחס לחבות העסק במקרה של פציעה, פגיעה או כל נזק אחר (לרבות נזק נפשי) שנגרם לאחד מהעובדים במהלך שעות העבודה או בדרך אליה, שהינו מעבר לפיצוי שהוקצה לו מטעם הביטוח הלאומי.

משמע, כל נזק עקיף שנגרם לעובדי בית הקפה, החל מעובד שנכווה ממכשיר הקצפת החלב וכלה בתרחיש בו חלילה התרחשה תאונת דרכים בה לקח חלק אחד העובדים בדרכו למשמרת.

שימו לב, ביטוח זה מתייחס למלצרים, בריסטות, שוטפי הכלים, הטבחים וכיו"ב – צוות שבחלקו מתחלף בקצב מהיר ואם אתם רוצים לחסוך לא מעט כסף, חשוב להתאים את הביטוח לקצב התחלופה ולרכוש בהתאם ביטוח לפי כמות עובדים או לפי שכר עבודה שנתי.

ביטוח מבנה

ביטוח מבנה הוא ביטוח שתכליתו להגן ולפצות אתכם בתרחישים בהם מסיבות שונות נגרם לבית הקפה נזק, בין אם המבנה שייך לכם או שאתם שוכרים אותו למען הפעלת העסק.

מדובר באחד הביטוחים החשובים ביותר מכיוון שאירועים כמו שריפה, הצפה וכד' גוררים אחריהם הוצאות כבדות ופעמים רבות, הנזק שלעצמו לא מאפשר את המשך התנהלות העסק לתקופה מסוימת, כך שנוסף להוצאות לא מתוכננות ישנה פגיעה משמעותית בהכנסות ובהיעדר ביטוח מתאים, זה יכול להסתכם בפשיטת רגל.

שימו לב כי ישנם תרחישים שצריך לרכוש עבורם הרחבה, כמו למשל נזק למבנה שנגרם בשל רעידת אדמה. כמו כן, נזקים משניים, למשל נזק שנגרם למבנים שכנים בעקבות אירוע (למשל שריפה) שהתרחש בעסק שלכם, הינם חלק מביטוח צד ג'.

ביטוח תכולה

אם ביטוח מבנה מכסה הוצאות הכרוכות בנזק שנגרם למבנה עצמו, ביטוח תכולה מגן על הציוד שנמצא בתוך המבנה – מכשור (מכונת הקפה, מכונת קרח, מקררים, טוסטרים וכו'), מלאי שרכשתם מראש, ריהוט (שולחנות, כסאות, בר).

איזה כיסויים ביטוח בתי קפה לא כולל?

על מנת להתאים את הביטוח לצרכים המדויקים של בית הקפה שלכם, עליכם לשבת עם סוכן הביטוח ולאפיין ביחד את העסק וצרכיו, כך שתהיו מוכנים לכל תרחיש. חלק גדול מהאירועים שפוליסת הביטוח מכסה, הינם סטנדרטיים ואילו עבור אחרים תצטרכו להוסיף הרחבות מיוחדות, אחרת, הם אינם כלולים בביטוח.

למשל, במסגרת ביטוח צד ג' אין התייחסות להרעלת מזון וחנק מגוף זר ואם תרצו שיהיו חלק מהפוליסה, עליכם לרכוש הרחבה מתאימה.

דוגמא נוספת היא אבדן רווחים. באירועים כמו הצפה, שריפה וכד', פיצוי שתקבלו במסגרת ביטוח מבנה ותכולה לא יכסו על ההפסד שנגרם לכם מפאת חוסר היכולת להפעיל את העסק – תקופה בה אתם ממשיכים לשלם שכירות, ארנונה וכיו"ב. הביטוח שיכול לתת מענה במקרה זה הוא ביטוח אבדן רווחים באמצעותו תקבלו פיצוי המתבסס על דוחות הרווח הגולמי בחודשים שקדמו לאירוע.

מה עוד צריך לדעת לגבי ביטוח בית קפה?

את פוליסת הביטוח המורחבת והמלאה תקבלו מסוכן הביטוח או חברת הביטוח דרכה רכשתם את הביטוח עסק שלכם, אך זה לא מסתכם בכך – במקרה בו תרצו להפעיל את הביטוח ולהגיש בקשה לפיצויים ותשלומים, חברת הביטוח תבחן האם אתם עומדים בתנאים שמזכים אתכם בכך.

ובמילים פשוטות – על מנת שתקבלו פיצוי עבור נזקים שנגרמו לשוהים במסעדה, למבנה עצמו וכו', עליכם לעשות כל שביכולתכם על מנת למזער ולמנוע מאירועים כאלה לקרות מלכתחילה ולשם כך יש פעולות ספציפיות שעליכם לנקוט בהן. למשל, חיבור קולטי עשן, הצבת מטפי כיבוי והתקנת מתזים, התקנת אזעקה ובדיקה שגרתית של מערכת הגז והחשמל.

לסיכום, ביטוח בתי קפה הוא חלק חיוני בניהול סיכונים והדרך היחידה להגן על בית הקפה שלכם מפני סיכונים פוטנציאליים ודרישות משפטיות שונות. את הביטוח תוכלו לרכוש דרך סוכני ביטוח פרטיים, חברות הביטוח או דרך אתר ביטוח. העיקר, אל תתפשרו – זה יכול להיות מה שיכריע בין המשך הפעילות העסקית, לסיומה.

אהבתם? שתפו עם חברים
Picture of צוות ביטוח

צוות ביטוח

צוות הכותבים של אתר ביטוח מורכב מאנשי מקצוע בעלי רישיון ממשרד האוצר לעסוק בתחום או אנשי מקצוע אשר שואפים להנגיש את המידע לקהל הרחב. אנחנו צמאים לידע ונשמח לשמוע ממכם על נושאים או תחומים נוספים שתרצו שנכתוב עליהם.

זה לא מכובד להעתיק