כל מה שחשוב לדעת

אל תחמיצו עדכונים מאיתנו
הרשמו וקבלו מאיתנו ניוזלטר משובח מעת לעת
פוליסות ביטוח עסק מומלצות
EXTRA לבתי מלאכה

ביטוח עסק

טופ אופיס

ביטוח עסק

קופי פלוס

ביטוח עסק

בלוג ביטוח עסק
3 דק' קריאה

ביטוח למוסכים

ניהול מוסך טומן בחובו סיכונים רבים הנובעים בין היתר ממשימות רבות ומאתגרות שיש לבצע, אחסון ושימוש בחומרים מסוכנים, פעולה עם מכשור כבד והעסקת עובדים. כל אלה ועוד חושפים אתכם לתביעות בגין נזק שנגרם, גם אם בתום לב, לעובדים, לקוחות, קולגות, ספקים ורכוש ובלי ביטוח מתאים אתם מציבים את עצמכם בסכנה לקריסה כלכלית.
Picture of צוות ביטוח

צוות ביטוח

ביטוח למוסכים

האם חובה לרכוש ביטוח מוסכים?

אם נהיה כנים, לא. למעשה, נכון להיום, פועלים בישראל כ-5,500 מוסכים וכמחצית מהם לא מחזיקים בביטוח מתאים. מדובר בנתון מפתיע משום שלנהל מוסך נחשב לאחד התפקידים המאתגרים ביותר שיש, בגלל ריבוי סיכונים מקצועיים ואחרים שמציבים את בעליו בפני תביעות ענק.

בין המשימות לפניהן אתם ניצבים כבעלי מוסך נמצאים ניהול ואחזקת מלאי, תפעול עובדים, עבודה מול ספקים, התנהלות מול לקוחות, התעסקות עם כסף מזומן (יותר בהשוואה למקצועות אחרים), שימוש בחומרים עם סכנת התלקחות, עבודה תחת מכשור כבד (למשל ליפטים) ועוד ועוד.

כל אחד מאלה שלעצמו ועל אחת כמה וכמה כאשר הכל קורה ביחד, חושפים אתכם לאירועים בלתי מתוכננים שיכולים להסתיים בנזק לגוף או רכוש, בין אם בתום לב או מפאת רשלנות. אם נבחן את החוק, אשר לעתים קרובות מתיר פיצויים ושאר עיצומים ללא הוכחת נזק, הרי שביטוח מוסך הוא הדרך היחידה לצלוח אירועים מסוג זה, בלי לפשוט רגל.

מה כולל ביטוח למוסך?

ראשית חשוב להבהיר – אין שני מוסכים זהים. לכל מוסך מודל עסקי שונה, הכנסות שונות ושירותים שונים, כך שעל מנת ליהנות מפוליסת ביטוח מדויקת ומקיפה אשר מתאימה לצרכים הספציפיים שלכם כבעלי מוסך, יש צורך בביצוע הערכת סיכונים אישית ובחירת הכיסויים הביטוחיים בהתאם.

איך עושים את זה? דרך סוכני ביטוח אשר מתמחים בביטוח למוסכים, באמצעות אתר ביטוח או דרך הסוכנויות הגדולות. העיקר, אל תהססו לבצע סקר שוק ולרכוש פוליסה רק כשאתם סמוכים ובטוחים כי אתם נמצאים בידיים טובות ומקצועיות. עיקרי הפוליסה –

  • ביטוח צד ג': מכסה נזק לגוף ורכוש שנגרמו בגלל עבודתכם או בעקבותיה, לרבות הוצאות משפט. למשל, לקוח שנפגע בגלל תיקון לקוי – גם לאחר שעזב את שטח המוסך, ספק שהחליק על כתם שמן ונפל, מבנה שכן שניזוק בגלל שרפה שפרצה בשטח המוסך ועוד.
  • ביטוח חבות מעביד: בין אם אתם מנהלים מוסך קטן או גדול, אתם ככל הנראה מעסיקים עובדים וככאלה, אתם מחויבים לדאוג לשלום ולפצות אותם במקרה שנגרם להם נזק במהלך העבודה, בעקבות העבודה או בדרכם אליה. נזק כזה יכול להיות כתוצאה ישירה מטיב העבודה (שימוש במכשור וכיו"ב), מחלת מקצוע ועוד.
  • ביטוח חבות בעל מוסך: מכסה מצבים בהם נגרם לרכבו של הלקוח נזק, בין אם בשל טיפול רשלני או בגלל תיקון לקוי, לאחר תום השירות. למשל – תיקון לקוי של הבלמים שהוביל לאחר כמה ימים לתאונה קלה – מקרה כזה מכוסה תחת ביטוח חבות בעל מוסך ולא תחת ביטוח צד ג'.
  • ביטוח מבנה: במקרה של מוסך מדובר בביטוח שאסור לוותר עליו ולו מפאת הסיבה הפשוטה שאתם מצויים בסכנה מתמדת של התלקחות שריפה – בחזקתכם חומרים דליקים (ודלק שלעצמו…) ומכשור מקצועי שעשוי לגרום לקצר חשמלי וניצוצות. סכנת שריפה ונוספות, מציבות אתכם הן בפני הפסד כספי והן בפני אבדן הכנסה ולכן זהו כיסוי חובה.
  • ביטוח תכולה ומלאי: כיסוי נזק או אבדן, בהתאם לתנאי הפוליסה והסייגים, עבור תכולת העסק (הציוד הקבוע – מכונות, כלי עבודה ציוד משרדי וכיו"ב) והמלאי (צמיגים, שמנים, חלקי חילוף ועוד). שימו לב כי על מנת שרכבי הלקוחות יהיו מכוסים, יש לרכוש הרחבה עבור מלאי רכבי לקוחות.
  • ביטוח אובדן הכנסות: כיסוי שנועד לפצות אתכם ולאפשר לכם להמשיך ולשלם את התשלומים השוטפים (משכורות, שכירות, תשלומים לספקים וכיו"ב) גם במצבים בהם בשל נזק שנגרם לעסק (למשל שריפה או הצפה) או לציוד, אינכם יכולים לתת שירות והכנסתכם נפגעת.

שימו לב: נוסף לפוליסה הבסיסית וההרחבות שציינו מעלה, ישנן הרחבות נוספות שיכולות להיות רלוונטיות עבור המוסך שלכם (ביטוח שמשות, ביטוח שבר מכני ועוד) ולכן חשוב לרכוש ביטוח מוסך בהתאמה אישית. האמינו לנו, בסופו של יום, ברגע האמת תשכחו כמה שילמתם עבור התוספות השונות ופשוט תנשמו לרווחה – הביטוח הוא זה שיציל אתכם מפני סגירת העסק.

תנאי סף לביטוח מוסכים

על מנת שחברת הביטוח תסכים לבטח אתכם ובהמשך, לפצות אתכם בהתאם לתנאי הפוליסה, עליכם לעמוד בתנאי סף שתכליתם למזער נזקים פוטנציאליים.

למשל, אחת הסכנות הגדולות ביותר למוסך היא סכנת שריפה. לכן, עליכם לוודא כי ברשותכם אמצעים לכיבוי אש, כי הם עוברים בדיקה תקופתית וכי אתם מוכשרים לכיבוי אש נקודתית ומתונה. את תנאי הסף המלאים והדרישות השונות תוכלו למצוא בהרחבה בתנאי הפוליסה.

לסיכום, ניהול מוסך הוא תפקיד מאתגר ואין רגע דל – בכל רגע נתון יש דברים רבים שצריך לבצע ובהתאם, נזקים רבים שעשויים להתרחש. רוצים לעבוד בראש שקט? ביטוח מוסך הוא רשת הבטחון שלכם.

אהבתם? שתפו עם חברים
Picture of צוות ביטוח

צוות ביטוח

צוות הכותבים של אתר ביטוח מורכב מאנשי מקצוע בעלי רישיון ממשרד האוצר לעסוק בתחום או אנשי מקצוע אשר שואפים להנגיש את המידע לקהל הרחב. אנחנו צמאים לידע ונשמח לשמוע ממכם על נושאים או תחומים נוספים שתרצו שנכתוב עליהם.

זה לא מכובד להעתיק